Po 20 letech je monoxylon opět ve vodě – víkend 28.4. a 29.4. 2018

Zimu jsme strávili obavami o to, jakým způsobem změnit podobu člunu druhé expedice, který se osvědčil v roce 1998 při plavbě dlouhé přes 800 km v západním Středomoří. Jak ho upravit do podoby „Bracciano“, aby to nebyl v roce 2019 ten samý pokus? Měl by být lehčí a tudíž s tenčími stěnami? Máme vyrobit člun nový?

V sobotu 28.4. 2018 ráno se vše částečně vyřešilo. Hlavní kormidelník a stavitel našich lodí Tomáš Vobořil přiložil měrky řezů rekonstruovaných dle původního nálezu italskými archeology. Milým překvapením bylo, že na náš člun velmi dobře dosedly.

Začalo vyhlazování a lepení člunu. Luděk, Luboš, Martin, Radek, Jarda, Tomáš. Navečer byl člun vytažen před všestarský Archeopark, aby ho bylo možno druhý den ráno bez problémů naložit. Stalo se. Dorazil i Jirka, druhý Jarda, druhý Radek a druhý Jirka. Slunce zapadalo.

V neděli 29.4. přijeli chlapi z Vitaltechu Všestary už před 8h. Auto s rukou si s nakládkou snadno poradilo a zanedlouho člun ponořili do rybníka v Rozběřicích. Po 20 letech…

Po vytažení se rodí nápad jak dále opracovat dno člunu, jak konstruovat plachtu, jak připevnit odnímatelnou nástavbu na přídi člunu. Možná ji náš milý člun uprostřed Egejského moře vzdálený desítky kilometrů od nejbližších ostrovů bude potřebovat…

Napsat komentář