Přípravný kemp expedice Monoxylon III na Rozkoši

Úpravy člunu, zkouška jeho jízdních vlastností, fyzická příprava, noční plavba či plavba na vytrvalost, prezentace člunu a expedice veřejnosti … to vše čeká účastníky přípravného kempu expedice Monoxylon III.

Kemp proběhne ve dnech 3. – 8. července 2018 na vodní nádrži Rozkoš u České Skalice v areálu TJ Slavia – Jachting Česká Skalice.

Celý realizační tým pak zve širokou veřejnost na již zmíněnou sobotu 7. července do areálu TJ Slavia – Jachting Česká Skalice, kde v čase od 10 do 12 hodin budou všichni členové obou posádek ochotně odpovídat na dotazy týkající se expedice,  její přípravy, její realizace i samotného člunu monoxylu.

 

V příštím roce na přelomu května a června se vydá na svoji cestu Egejským mořem expedice Monoxylon III. Na replice dřevěného člunu z mladší doby kamenné bude ověřovat vědecké teorie o šíření zemědělství z Malé Asie do Evropy před 8 tisíci lety právě za pomoci primitivních člunů vyrobených z jednoho kusu kmene.

Expedice bude velmi náročná a proto je nutné se na ni připravovat řádně a s dostatečným předstihem.

V úterý 3. a ve středu 4. července tak bude expediční posádka (rozdělená do dvou skupin) testovat jízdní vlastnosti člunu a podle nich upravovat jeho definitivní podobu, aby měl dobrou stabilitu i dobrou ovladatelnost na vodní hladině.

Ve čtvrtek 5. července se již odehraje testování s plným obsazením lodi a na řadu přijde i měření maximální či hodinové rychlosti a dojde i na cvičné převrácení plavidla včetně nácviku toho, jak se v této krizové situaci chovat. Celodenní tréning završí první fyzicky náročná plavba, kdy každá z posádek bude nepřetržitě pádlovat více jak dvě hodiny.

V pátek 6. července bude simulována plavba Egejským mořem na trati Lavrion – Kea, která v reálu měří přibližně 30 km. To znamená, že člun se bude po vodní nádrži pohybovat nepřetržitě osm hodin a obě expediční posádky budou mít v rukou dva dvouhodinové cykly pádlování.

Skutečný křest ohněm pak přijde v sobotu 7. července. Od 10 do 12 hodin sice bude člun u břehu a expedičníci se místo pádlování budou věnovat veřejnosti, v pravé poledne však odstartuje simulovanou plavbu na trati Milos – Folegandros v celkové délce 43 km. Permanentní plavba člunu tak dosáhne délky 12 hodin a její závěr se odehraje v nočních hodinách. To bude pro posádku cenná zkušenost, neboť i při plavbě Egejským mořem ji čeká pádlování za tmy a pouze za svitu měsíce a hvězd.

Neděle 8. července bude prosta fyzické námahy, dojde již pouze na vyhodnocení soustředění i na stanovení dalšího předexpedičního harmonogramu.

Kdokoliv se tedy bude ve dnech 3. resp. 4. – 7. července pohybovat v okolí vodní nádrže Rozkoš, bude mít jedinečnou možnost vidět monoxyl v pohybu i náročnou přípravu všech členů expedice Monoxylon III.

Napsat komentář