Průzkumná plavba po trase expedice Monoxylon III.

Od 2. do 8. 6. se konala průzkumná plavba po trase plánované expedice Monoxylon III. Ve stejném termínu, jen o rok dříve.

Tým ve složení Jirka Miler, Tomáš Vobořil, Jarda Štěpán, Radek Tichý a náš kapitán Michalis Čolas, který povede i doprovodné plavidlo expedice, zahájil průzkum noční plavbou z Atén na ostrov Milos. Na Milosu jsme pátrali po obsidiánu a s pomocí kapitána Čolase navázali kontakt se starostou ostrova. Pak jsme pluli kolem ostrova Folegandros na Santorini a na ostrůvek Christiani. Na Christiani byla vytipována pláž – poslední přístav před dalekou plavbou na Krétu. Teprve odtud jsme se vydali zpět na Serifos a podél dalších ostrovů až na ostrov Kea, který má být prvním na trase plánované expedice.

Během této průzkumné výpravy jsme si ujasnili mnoho věcí v následujících oblastech:

1. Plánování trasy
Ukázalo se být nezbytné vytvořit varianty plavby v závislosti na daném počasí. K tomu byla prozkoumána snad všechna místa ke kotvení dlabaného člunu i katamaránu. Jako reálné se jeví plánovat úseky o délce 30 až 40 km, což odpovídá zkušenostem z předchozích expedic.

2. Diplomacie
Došlo k navázání spolupráce se starostou Milosu, který je naší expedici nakloněn a je ochoten ji podpořit.

3. Doprovodné plavidlo
Kapitán Čolas nám představil katamaran typu Lagoon 440 (dékla 44 stop), který dokáže pojmout členy expedice. Katamarán se zdá velmi vhodný ke střídání posádek během plavby a stane se „plovoucím molem“ pro dlabaný člun při dlouhých etapách.

4. Logistika
Byly diskutovány a prakticky prověřeny možnosti přepravy členů expedice a člunu do Řecka a zpět.

Ještě je ale mnoho práce před námi…..

 

Napsat komentář