První plavba po Labi z Předměřic do Hradce Králové

26.5.2018 dlabaný člun brázdil vody Labe v Hradci Králové. Cílem akce byla medializace budoucí expedice Monoxylon 3 a v neposlední řadě i zkouška člunu při delší plavbě.

Přepravu člunu do Předměřic i tentokrát zajistila firma VITALTECH Všestary. Spuštění člunu proběhlo bezproblémově. Stejně tak dva vstupy České televize. Překvapením při vyplutí bylo potvrzení nižší stability plavidla v důsledku jeho dlouhodobého (20 let) vyschnutí. Zvýšila se ale rychlost plavby. Už v průběhu plavby do Hradce Králové se objevila celá řada nápadů, jak situaci řešit. Posádka vyzkoušela sednout si níže do člunu. Mělo to okamžitý efekt vyšší stability. Další možností by byla zátěž na dně člunu v podobě kamenů. To známe už i z obou významných archeologických nálezů neolitických dlabaných člunů (Bracciano, TybrindVig). Náš milý člun čekají i další významné zkoušky s plachtou. Ta se jeví využitelná v Egejském moři na trase z ostrova Santorini na Krétu. Aktuálně se zde vítr stáčí od severu k jihu na Krétu ve značné rychlosti přes 10 km/h.

V Hradci Králové na nábřeží v centru města se dlabaný člun v sobotu setkal se zbytkem posádky a svými příznivci z řad médií i veřejnosti. Částečně vystřídaná posádka se vrátila proti proudu do Předměřic vstříc poslednímu zpravodajství televize Barrandov.

Za rok touto dobou má být expedice druhý den na moři.

Mediální ohlas plavby:

  • Reportáž České televize – vyplutí z Předměřic
  • Reportáž České televize – plavba v centru Hradce Králové
  • Reportáž Televize Barrandov v hlavním zpravodajství „Naše zprávy“
  • Článek na zpravodajském portálu Týden.cz
  • Článek na zpravodajském portálu iDnes.cz
  •  

    Napsat komentář